Aktuality

4.červen 2010

Pár slov o přípravce ASK Slavia Praha

 
Atletický oddíl ASK Slavia Praha je proslulý svou dlouhodobou, ucelenou a v neposlední řadě i vysoce kvalitní péčí o mládež. Fakticky lze říci, že práce s mládeží je základním kamenem činnosti našeho oddílu.
Důkazem jsou každoroční medailová umístění žákovských, dorosteneckých a juniorských družstev na Mistrovstvích ČR družstev a také spousta medailí z mistrovských utkání jednotlivců, jimiž se Slavie může s hrdostí pochlubit. Na tyto obrovské úspěchy z mládežnických kategorií se pokoušíme navázat v atletice dospělých, a protože se filozofie přípravkových skupin a dlouhodobá systematická práce s mládeží už začíná zrcadlit i mezi dospělými, není hanbou přiznat, že se nám to v posledních letech už vcelku daří.

Současné vedení oddílové přípravky začalo svou práci v roce 1997, a proto jsou nyní první odchovanci našeho působení již v extraligových týmech mužů a žen a někteří dokonce i v reprezentaci ČR. Výčet všech medailistů by byl nad rámec této vizitky (každý rok získá ASK Slavia Praha více než 50 medailí z MČR různých kategorií), proto zmíníme jen ty, kteří se prosazují v dospělých kategoriích vždy na evropské, a zadaří-li se, tak i na světové úrovni.

Pravidelnými účastníky Mistrovství Evropy družstev, Mistrovství Evropy svých věkových kategorií i Světových Univerziád jsou - Jan Schiller, Josef Prorok, Kristina Volfová, Tomáš Krupka, Tomáš Kavka (poslední dva jmenovaní jsou zároveň i trenéry jedné z přípravkových skupin). Ti všichni začínali ve skupinách naší přípravky. Rok 2008 nám po několika desetiletích přinesl konečně i Olympionika. V Pekingu nás na 400m reprezentoval odchovanec naší přípravky - Rudolf Götz. A není žádným tajemstvím, že jako dorostenka, juniorka a několik let i jako žena byla členkou ASK Slavia Praha, tehdy ještě naše vícebojařka, nyní olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

Ale tento obrázek vrcholové atletiky je pouze jakýmsi bonbónkem navíc v naší práci. Hlavním krédem naší práce je totiž snaha o všestranný a harmonický rozvoj dítěte s maximálním přihlédnutím k jeho fyzickým i psychickým možnostem. Snaha vštípit našim svěřencům správné a hlavně zdravé pohybové návyky, o které se budou v budoucnu moci opřít i při provozování jiných sportů či v běžném životě. Zásadně se vyhýbáme předčasné specializaci dětí na jednotlivé disciplíny a necháváme dětem prostor k výběru vlastního sportu (a nemusí to být vždy atletika) i vlastní disciplíny až v době opouštění přípravky, tedy okolo 15 let. V tomto věku již mají naši svěřenci dostatek zkušeností s celým spektrem atletických dovedností a mohou si pak na základě vlastního úsudku vybrat to, co je pro ně nejlepší a nejzajímavější.

Jistě ne nezajímavou devizou umožňující nám kvalitní práci s mládeží je vlastní atletický stadion s umělým povrchem o který se nemusíme dělit s žádným jiným sportem a který svou vybaveností plně splňuje parametry pro pořádání soutěží na evropské úrovni. Dále také úzká spolupráce s SpS (sportovními třídami při ZŠ Jitřní), se sportovním gymnáziem zaměřeným na atletiku – Gymnázium Přípotoční a se Sportovním Centrem Mládeže (SCM) zahrnujícím talentované atlety oblasti Prahy 6-10, jež sídlí přímo na našem stadionu.

Po stránce materiální i metodické jsme tedy plně připraveni pokusit se vychovat právě z Vás či Vašeho potomka dalšího českého reprezentanta. Hlavní nábor dětí do naší oddílové přípravky probíhá vždy druhý týden v září, ale kontaktovat nás můžete prakticky kdykoliv. Více informací o fungování ASK Slavia Praha najdete na www.askslavia.com

Za ASK Slavia Praha vedoucí trenér sportovního centra mládeže Mgr. Petr Šarapatka